خط تولید سنگ مصنوعی

استفاده بی رویه از معادن سنگ های طبیعی در دهه های اخیر با توجه به محدود بودن این ذخایر، صنعتگران را به سمت یافتن جایگزینی مناسب برای سنگ های طبیعی با استفاده از تکنولوژی های به روز سوق داده است. جایگزینی سنگ های قدیمی با مصنوعی به جای استفاده از سنگ های طبیعی استخراج شده از معادن، یک تکنیک نسبتا قدیمی در کشور های پیشرفته و توسعه یافته است و در انگلیس به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.
معرفی فناوری سنگ مصنوعی تحول عظیمی در حوضه عمران و معماری ایجاد کرد، به طوری که علاوه بر برطرف کردن ضعف های سنگ طبیعی که شامل وزن بالا، تولید ضایعات بالا در مرحله فرآوری سنگ، نصب دشوار و محدودیت در طرح، شکل و ابعاد، توسط افزودنی ها ، فناوری نانو و مواد پلیمری، ترکیبات جدیدی با ساختار بتنی ایجاد می شود که ویژگی های خاصی را دارا هستند.

این سنگ ها از سیمان پرتلند، سنگدانه و رنگدانه تشکیل شده است که اغلب این مخلوط ها، ثبت اختراع شده اند.

با توجه به اینکه در سال های اخیر بسیاری از خرابی ها مربوط به سنگ های طبیعی بوده است، نشان دهنده مقاومت بسیار بالای سنگ های مصنوعی نسبت به طبیعی است. ایده ساخت سنگ مصنوعی به واسطه افزایش زیبایی و تنوع در طرح و رنگ بسیار مورد توجه است و به خوبی در هنر شناخته شده است.

انواع سنگ های مصنوعی

 • سنگ مصنوعی ساخته شده از ترانشه یا ضایعات سنگ طبیعی

تولید و استفاده از سنگ مصنوعی ساخته شده از ترانشه یا ضایعات سنگ طبیعی در سال های اخیر در ایران و سایر کشورها، ضایعات گزافی را به دنبال داشته است که هزینه های زیادی را برای دفع و جمع آوری آن ها دربردارد. ترکیب این مواد زائد برای تولید سنگ مصنوعی علاوه بر کاهش هزینه دفع این ضایعات در محیط، صدمات زیست محیطی و افزایش ارزش اقتصادی آنها، می تواند آنها را در چرخه مداوم تولید سنگ قرار دهد.

این سنگ ها به دلیل تفاوت زیاد در وزن مخصوص تراشه های سنگ، پراکندگی غیر یکنواخت و ظاهر نامطلوبی به سطح می دهد. اضافه کردن ذرات رزین های مختلف مانند پلی استر اشباع نشده، رزین متاکریلیک، آلومینات استرانسیوم، شیشه و … است که با برطرف کردن این معایب، خواص جدیدی نیز از جمله ظاهر زیبا و دوام بالا به آن می باشد.

 • سنگ مصنوعی با سطحی شفاف، صیقلی و با ظاهر سنگ طبیعی

سنگ مصنوعی با سطحی شفاف، صیقلی و با ظاهر سنگ طبیعی با فرمولاسیون جدیدی که توسط مدیرعامل مجموعه سبک سازان زرین نقش ثبت اختراع شده است و دستگاه های میکسر سنگ مصنوعی و میز ویبره خاص این مجموعه، با سطحی صیقلی و آینه ای با رنگی یکنواخت تولید می شوند.

 • سنگ مصنوعی با زباله های صنعتی

سنگ مصنوعی با زباله های صنعتی که یکی از مهم ترین دست آوردهای پژوهشی مدیرعامل مجموعه سبک سازان زرین نقش است و ثبت اختراع شده است. با در نظر گرفتن مسایل زیست محیطی و مضرات رهاسازی پساب های صنعتی، می توان این زباله ها را در بتن محبوس کرد. این اقدام نه تنها در جهت کنترل مواد مضر صنعتی حرکت مثمر ثمری به شمار می آید بلکه تحقیقات و آزمایشات حاکی از افزایش چند برابری مقاومت فشاری بتن دارد.

مزایا و ویژگی های سنگ مصنوعی

✓ وزن بیار سبک تر آن ها در مقایسه با سنگ های طبیعی
✓ طراحی آن از نظر رنگ، خصوصیات فیزیکی و مکانیکی متفاوت، امکان پذیر است
✓ دارای مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی، شرایط آسیب زای سولفاتی و کلرایدی
✓ خواص مکانیکی ( مقاومت خمشی و فشاری ) قابل توجه
✓ رفتار قابل پیش بینی تری نسبت به سنگ طبیعی
✓ کاهش چشمگیر هزینه تمام شده تولید سنگ های مصنوعی در مقایسه با سنگ طبیعی و صرفه اقتصادی داشتن آن
✓ تخلخل و قدرت جذب آب کم
✓ ظاهر شفاف و صیقلی
✓ راحتی در ساخت و اجرا ( بدون نیاز به داربست )

سنگ مصنوعی سمنت پلاست

مواد اولیه سنگ مصنوعی سمنت پلاست شامل ترکیباتی نظیر سیمان، افزودند های پلیمری و نانو است که سبب کاهش وزن، استیکام بالا، مقاومت بالا، طول عمر بالا و نصب سریع و آسان در آنها می شوند. سنگ های مصنوعی از تکنولوژی های متفاوتی به وجود می آیند که از متنوع ترین و متداول ترین آنها می توان به سنگ مصنوعی سمنت پلاست اشاره کرد.

سنگ مصنوعی پلیمری سمنت پلاست

سمنت پلاست یا سیمان پلیمری ، مخلوطی از مواد معدنی، شیمیایی و پلیمری می باشد که مواد پلیمری با تغییر بافت مولکولی سیمان و مواد معدنی، سبب واکنش پلیمریزاسیون و ایجاد زنجیره ای با دوام پلیمری در سیمان می شود که این شبکه بلوری تولید شده، مقاومت بتن را چند برابر می کند و تاثیرمطلوبی در ارتقای خواص مکانیکی و رفتاری آن دارد.

سنگ مصنوعی نانو سمنت پلاست

این سنگ ها نوع دیگری از سمنت پلاست ها هستند که مانند نمونه پلیمری این محصول، از انواع سنگدانه های معدنی-کانی و مواد پلیمری تشکیل شده است تا مشخصات فیزیکی، ظاهری و کنترل فرآیندهای واکنش را انجام دهد.
علاوه بر این مواد، در این نوع، مواد نانو نیز جهت ایجاد خصوصیات خاص و مورد نیاز و یا کنترل فرآیند، به ترکیبات اضافه می شود.

مزایا و خصوصیات سنگ مصنوعی سمنت پلاست

 • این سنگ ها عایق صوتی و حرارتی هستند و برای کاربری های سینما، سالن های کنفرانس و…مناسب و از اتلاف انرژی جلوگیری می کنند و از طرفی باعث کاهش هزینه ها می گردند.
 • مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی مانند حرارت، رطوبت، نور خورشید، باران های اسیدی و آلودگی های هوا
 • جذب آب کم این محصولات، مخصوصا نوع نانو آن، تراکم سطحی بالایی ایجاد می کند که مانع نفوذ مواد و تغییر رنگ بافت داخلی سنگ می گردد.
 • قیمت مناسب سنگ مصنوعی نسبت به سایر محصولات ساختمانی
 • تنوع بسیار بالا در طرح، رنگ، ابعاد، و کیفیت بالاتر آن
 • مناسب برای شرایط کوهستانی و کویری به دلیل اینکه تغییرات دمایی کمترین انبساط و انقباض را در آنها رخ می دهد.
 • کلیه سنگ های مصنوعی دارای قابلیت برشکاری و سوراخ کاری هستند اما باید به این نکته توجه کرد که به دلیل مقاومت بالا و متراکم بودن آنها،باید برای برش، از صفحات گرانیتی و جهت سوراخ کاری از مته الماس استفاده نمود.
 • نصب سنگ مصنوعی با چهار روش قابل اجراست.
 • روش نصب با دوغاب سیمان (روش متداولی که در سنگ طبیعی نیز اجرا می شود)
 • روش نصب با چسب های خمیری
 • روش نصب با چسب پودری
 • روش نصب با پیچ رول پلاک
 • سهولت در اجرا و نصب، بدون نیاز به اسکوپ و چنگک زدن و اجرای داربست
به دلیل وزن بسیار سبک سنگ های تولید شده با دستگاه های میز ویبره و میکسر سنگ مصنوعی مجموعه سبک سازان زرین نقش، برای استفاده در نماسازی ها گزینه بسیار مناسبی است.
سنگ مصنوعی سمنت پلاست

سنگ مصنوعی سمنت پلاست

09126724611