سنگ مصنوعی

سنگ مصنوعی به مصالح ساختمانی گفته می شود که جایگزین سطوح سنگ طبیعی در دیوارهای خارجی و داخلی می شود. سنگ های مصنوعی با سنگدانه های سبک تولید می شوند تا وزن کمی نسبت به سنگ های طبیعی داشته باشند. وزن و هزینه کمتر و تنوع محصولات ما از مزیت های مهم ما است که استفاده از این مواد را محبوب کرده است.

استفاده بی رویه از معادن سنگ های طبیعی در دهه های اخیر با توجه به محدود بودن این ذخایر، صنعتگران را به سمت یافتن جایگزینی مناسب برای سنگ های طبیعی با استفاده از تکنولوژی های به روز سوق داده است. جایگزینی سنگ های قدیمی با مصنوعی به جای استفاده از سنگ های طبیعی استخراج شده از معادن، یک تکنیک نسبتا قدیمی در کشور های پیشرفته و توسعه یافته است و در انگلیس به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.
معرفی فناوری سنگ مصنوعی تحول عظیمی در حوضه عمران و معماری ایجاد کرد، به طوری که علاوه بر برطرف کردن ضعف های سنگ طبیعی که شامل وزن بالا، تولید ضایعات بالا در مرحله فرآوری سنگ، نصب دشوار و محدودیت در طرح، شکل و ابعاد، توسط افزودنی ها ، فناوری نانو و مواد پلیمری، ترکیبات جدیدی با ساختار بتنی ایجاد می شود که ویژگی های خاصی را دارا هستند.

این سنگ ها از سیمان پرتلند، سنگدانه و رنگدانه تشکیل شده است که اغلب این مخلوط ها، ثبت اختراع شده اند.

با توجه به اینکه در سال های اخیر بسیاری از خرابی ها مربوط به سنگ های طبیعی بوده است، نشان دهنده مقاومت بسیار بالای سنگ های مصنوعی نسبت به طبیعی است. ایده ساخت سنگ مصنوعی به واسطه افزایش زیبایی و تنوع در طرح و رنگ بسیار مورد توجه است و به خوبی در هنر شناخته شده است.

سنگ مصنوعی

سنگ مصنوعی

سنگ مصنوعی چیست؟

سنگ های مصنوعی ضخامتی در حدود ۲ تا ۴ سانتی متر دارند و در طرح های متنوعی تولید می شوند. مشخصات کلی معمولا از طبیعت کپی شده و سنگ های طبیعی تولید می شود. طرح ها می توانند سنگ های مربع، شکل نامنظم یا گرد، حتی آجرهای بدلی باشند. هر طرح را می توان در یک یا چند رنگ تولید کرد.

سنگ های مصنوعی با استفاده از چسب های مخصوص بر روی سطوح عمودی (دیوارها) قرار می گیرند. سنگ های مصنوعی به دلیل اینکه از مواد سبک وزن ساخته شده اند و ضخامت کمی دارند وزن کمی دارند. به دلیل وزن سبک و استفاده از چسب قوی، چسبندگی بسیار خوبی به دیوارها حاصل می شود.  اولین محصولات، مصنوعی به نظر می رسیدند، اما تکامل تکنولوژی تولید کنندگان سنگ هایی را ایجاد کرد که تشخیص آنها از طبیعی بسیار دشوار است.

سنگ مصنوعی از سیمان، ماسه و سنگدانه های طبیعی مانند سنگ خرد شده ساخته می شود. می توان بافت های سطحی خاصی را برای سنگ های مصنوعی ایجاد کرد. گاهی اوقات برای رسیدن به رنگ خاصی از رنگدانه های خاصی استفاده می شود. افزودن رنگدانه ها نباید از 15 درصد حجمی تجاوز کند. سنگ مصنوعی را می توان به اشکال پیچیده و با جزئیات قابل توجهی و در اندازه های مختلف تولید کرد. در نهایت شایان ذکر است که سنگ های مصنوعی به راحتی و به صرفه تولید می شوند.

انواع سنگ های مصنوعی

 • سنگ مصنوعی ساخته شده از ترانشه یا ضایعات سنگ طبیعی

تولید و استفاده از سنگ مصنوعی ساخته شده از ترانشه یا ضایعات سنگ طبیعی در سال های اخیر در ایران و سایر کشورها، ضایعات گزافی را به دنبال داشته است که هزینه های زیادی را برای دفع و جمع آوری آن ها دربردارد. ترکیب این مواد زائد برای تولید سنگ مصنوعی علاوه بر کاهش هزینه دفع این ضایعات در محیط، صدمات زیست محیطی و افزایش ارزش اقتصادی آنها، می تواند آنها را در چرخه مداوم تولید سنگ قرار دهد.

این سنگ ها به دلیل تفاوت زیاد در وزن مخصوص تراشه های سنگ، پراکندگی غیر یکنواخت و ظاهر نامطلوبی به سطح می دهد. اضافه کردن ذرات رزین های مختلف مانند پلی استر اشباع نشده، رزین متاکریلیک، آلومینات استرانسیوم، شیشه و … است که با برطرف کردن این معایب، خواص جدیدی نیز از جمله ظاهر زیبا و دوام بالا به آن می باشد.

 • سنگ مصنوعی با سطحی شفاف، صیقلی و با ظاهر سنگ طبیعی

سنگ مصنوعی با سطحی شفاف، صیقلی و با ظاهر سنگ طبیعی با فرمولاسیون جدیدی که توسط مدیرعامل مجموعه سبک سازان زرین نقش ثبت اختراع شده است و دستگاه های میکسر سنگ مصنوعی و میز ویبره خاص این مجموعه، با سطحی صیقلی و آینه ای با رنگی یکنواخت تولید می شوند.

 • سنگ مصنوعی با زباله های صنعتی

سنگ مصنوعی با زباله های صنعتی که یکی از مهم ترین دست آوردهای پژوهشی مدیرعامل مجموعه سبک سازان زرین نقش است و ثبت اختراع شده است. با در نظر گرفتن مسایل زیست محیطی و مضرات رهاسازی پساب های صنعتی، می توان این زباله ها را در بتن محبوس کرد. این اقدام نه تنها در جهت کنترل مواد مضر صنعتی حرکت مثمر ثمری به شمار می آید بلکه تحقیقات و آزمایشات حاکی از افزایش چند برابری مقاومت فشاری بتن دارد.

مزایا و ویژگی های سنگ مصنوعی

✓ وزن بیار سبک تر آن ها در مقایسه با سنگ های طبیعی
✓ طراحی آن از نظر رنگ، خصوصیات فیزیکی و مکانیکی متفاوت، امکان پذیر است
✓ دارای مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی، شرایط آسیب زای سولفاتی و کلرایدی
✓ خواص مکانیکی ( مقاومت خمشی و فشاری ) قابل توجه
✓ رفتار قابل پیش بینی تری نسبت به سنگ طبیعی
✓ کاهش چشمگیر هزینه تمام شده تولید سنگ های مصنوعی در مقایسه با سنگ طبیعی و صرفه اقتصادی داشتن آن
✓ تخلخل و قدرت جذب آب کم
✓ ظاهر شفاف و صیقلی
✓ راحتی در ساخت و اجرا ( بدون نیاز به داربست )

نمای ساختمان

نمای ساختمان با سنگ مصنوعی

مقایسه سنگ مصنوعی با سنگ طبیعی

سنگ طبیعی اولین مصالح ساختمانی در تاریخ معماری بشر است که نقش مهمی در زندگی روزمره دارد. محصولات سنگ طبیعی به طور گسترده در فرودگاه ها، هتل های سطح بالا و سایر ساختمان های عمومی بزرگ، ساختمان های اداری تجاری، مسکونی، سنگ قبرها، بناهای تاریخی و غیره استفاده می شود. اکنون در فرآیند دکوراسیون منزل، محصولات سنگی بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرند، اما در سال‌های اخیر هر ساله قیمت مواد اولیه سنگ افزایش می‌یابد، هم مشتریان و هم تولیدکنندگان از افزایش هزینه‌ها گلایه دارند. امروزه با توسعه اقتصاد، ساختمان سبز، مصالح ساختمانی صرفه جویی در انرژی به طور گسترده توسط اکثر مشتریان در جهان پذیرفته شده است. آیا سنگ های مصنوعی در آینده تاثیری بر صنعت سنگ های طبیعی خواهند گذاشت؟ یا فقط مکمل سنگ های طبیعی است؟ آیا سنگ مصنوعی جایگزین سنگ طبیعی می شود؟

مزایای سنگ طبیعی:

سنگ طبیعی دارای استحکام بالا، مقاومت در برابر سایش خوب، مقاومت در برابر خوردگی، جذب آب کم و بافت زیبا است. سنگ مرمر عمدتا برای دکوراسیون داخلی استفاده می شود و گرانیت عمدتا برای دکوراسیون فضای باز استفاده می شود، سنگ مرمر به دلیل مقاومت عالی در دمای بالا، مناسب برای میز آشپزخانه است.

معایب سنگ طبیعی:

سنگ طبیعی دارای منافذ است، به راحتی چربی را جمع می کند. به طور کلی، به دلیل تراکم بالا، به حمایت کابینت قوی نیاز دارد. اگرچه بافت سخت است، اما خاصیت ارتجاعی آن کافی نیست. علاوه بر این، در صورت وجود ترک‌های طبیعی نامرئی، تعمیر آن نیز دشوار است. هنگامی که دما به سرعت تغییر می کند به راحتی شکننده میشود.

مزایای سنگ مصنوعی:

سنگ مصنوعی دارای مزایای رنگ روشن، رنگ یکنواخت، مقاومت در برابر فشار و سایش، ساختار فشرده، قوی و بادوام، وزن مخصوص سبک، غیر جاذب، مقاومت در برابر فرسایش و هوا و… است.

معایب سنگ مصنوعی:

با توجه به قسمت داخلی مواد رزین، اگر در تماس مستقیم با ظروف بیش از حد گرم باشد، به راحتی تغییر شکل می دهد.

سه سوء تفاهم در مورد سنگ طبیعی و سنگ مصنوعی

آیا سنگ طبیعی سرطان زاست و بدن انسان را به خطر می اندازد؟

شایعات سرطان زا بودن سنگ طبیعی یکی پس از دیگری، بسیاری از مصرف کنندگان را نگران حضور تشعشعات سرطان زا کرده است. آیا سنگ طبیعی واقعا حاوی مواد رادیواکتیو برای به خطر انداختن سلامت انسان است؟ یک استاندارد اجباری برای تعیین کمیت تابش مصالح ساختمانی وجود دارد که به چهار دسته A، B، C و D طبقه بندی می شود که کلاس A، مصالح ساختمانی است که می توان با خیال راحت در هر شرایطی از آنها استفاده کرد. تمام سنگ مرمرهای موجود در بازار کلاس A هستند، فقط چند گرانیت کلاس B هستند، کلاس B باید در تهویه مناسب مورد استفاده قرار گیرد، کلاس C و کلاس D هنوز در بازار یافت نشده است.

آیا سنگ طبیعی انتخابی بهتر از سنگ مصنوعی است؟

پس از میلیون ها سال تغییر کیفی، سنگ طبیعی رنگ و بافت متفاوتی را به وجود آورد. سنگ طبیعی دارای بافت تزئینی و درجه تزئینی بسیار بالایی است. ارزش زینتی بالایی دارد و همیشه احساسات زیبایی را به انسان القا می کند. سنگ طبیعی و سنگ مصنوعی دو زمینه متفاوت هستند، مصرف کنندگان می توانند با توجه به نیازهای واقعی خود مانند مناطق کاربرد، محدوده قیمت، الزامات زیست محیطی انتخاب کنند.

هر چه قیمت بالاتر، کیفیت بهتر؟

فرقی نمی کند سنگ طبیعی یا مصنوعی، سطح قیمت به عوامل زیادی بستگی دارد: تامین مصالح سنگ، سختی استخراج، فاصله حمل و نقل، هزینه نیروی کار، هزینه بازاریابی و غیره، بنابراین به این معنی نیست که هر چه قیمت بالاتر باشد کیفیت بهتر است. معمولاً مصرف کنندگان انتخاب های خود را بر اساس نیازهای واقعی خود انجام می دهند.

سنگ مصنوعی سمنت پلاست

مواد اولیه سنگ مصنوعی سمنت پلاست شامل ترکیباتی نظیر سیمان، افزودند های پلیمری و نانو است که سبب کاهش وزن، استیکام بالا، مقاومت بالا، طول عمر بالا و نصب سریع و آسان در آنها می شوند. سنگ های مصنوعی از تکنولوژی های متفاوتی به وجود می آیند که از متنوع ترین و متداول ترین آنها می توان به سنگ مصنوعی سمنت پلاست اشاره کرد.

سنگ مصنوعی پلیمری سمنت پلاست

سمنت پلاست یا سیمان پلیمری ، مخلوطی از مواد معدنی، شیمیایی و پلیمری می باشد که مواد پلیمری با تغییر بافت مولکولی سیمان و مواد معدنی، سبب واکنش پلیمریزاسیون و ایجاد زنجیره ای با دوام پلیمری در سیمان می شود که این شبکه بلوری تولید شده، مقاومت بتن را چند برابر می کند و تاثیرمطلوبی در ارتقای خواص مکانیکی و رفتاری آن دارد.

سنگ مصنوعی نانو سمنت پلاست

این سنگ ها نوع دیگری از سمنت پلاست ها هستند که مانند نمونه پلیمری این محصول، از انواع سنگدانه های معدنی-کانی و مواد پلیمری تشکیل شده است تا مشخصات فیزیکی، ظاهری و کنترل فرآیندهای واکنش را انجام دهد.
علاوه بر این مواد، در این نوع، مواد نانو نیز جهت ایجاد خصوصیات خاص و مورد نیاز و یا کنترل فرآیند، به ترکیبات اضافه می شود.

مزایا و خصوصیات سنگ مصنوعی سمنت پلاست

 • این سنگ ها عایق صوتی و حرارتی هستند و برای کاربری های سینما، سالن های کنفرانس و…مناسب و از اتلاف انرژی جلوگیری می کنند و از طرفی باعث کاهش هزینه ها می گردند.
 • مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی مانند حرارت، رطوبت، نور خورشید، باران های اسیدی و آلودگی های هوا
 • جذب آب کم این محصولات، مخصوصا نوع نانو آن، تراکم سطحی بالایی ایجاد می کند که مانع نفوذ مواد و تغییر رنگ بافت داخلی سنگ می گردد.
 • قیمت مناسب سنگ مصنوعی نسبت به سایر محصولات ساختمانی
 • تنوع بسیار بالا در طرح، رنگ، ابعاد، و کیفیت بالاتر آن
 • مناسب برای شرایط کوهستانی و کویری به دلیل اینکه تغییرات دمایی کمترین انبساط و انقباض را در آنها رخ می دهد.
 • کلیه سنگ های مصنوعی دارای قابلیت برشکاری و سوراخ کاری هستند اما باید به این نکته توجه کرد که به دلیل مقاومت بالا و متراکم بودن آنها،باید برای برش، از صفحات گرانیتی و جهت سوراخ کاری از مته الماس استفاده نمود.
 • نصب سنگ مصنوعی با چهار روش قابل اجراست.
 • روش نصب با دوغاب سیمان (روش متداولی که در سنگ طبیعی نیز اجرا می شود)
 • روش نصب با چسب های خمیری
 • روش نصب با چسب پودری
 • روش نصب با پیچ رول پلاک
 • سهولت در اجرا و نصب، بدون نیاز به اسکوپ و چنگک زدن و اجرای داربست
به دلیل وزن بسیار سبک سنگ های تولید شده با دستگاه های میز ویبره و میکسر سنگ مصنوعی مجموعه سبک سازان زرین نقش، برای استفاده در نماسازی ها گزینه بسیار مناسبی است.
سنگ مصنوعی سمنت پلاست

سنگ مصنوعی سمنت پلاست

09126724611